(Please note: We do expect to post the winning work students produced in the writing categories later this week. Certificates will be mailed to award winners within in the next two weeks. Thanks.)

Click to view the list of winners in Google Sheets

Editorial Writing

First Place

Jen Kusch
Grosse Pointe North HS

Second Place

Grace Kulin
Eisenhower HS

Third Place

Emelia Irmscher & Morgan Montgomery
Bloomfield Hills HS

Honorable Mention

Maria Broecker & Bailey Boerman
Rochester HS

Jake Heasley & Carsten Strand
Loy Norrix HS

Madisyn Kerby & Jason Li
Adlai E. Stevenson HS

Feature Writing

First Place

Linsley Snider
Eisenhower HS

Second Place

Amanda Howard
Bloomfield Hills HS

Third Place

Angela Mammel
Rochester HS

Honorable Mention

Sierra Rehm
Gull Lake HS

Aaron Fongers
Mona Shores HS

Amanda Capaldi
Rochester HS

News Writing

First Place

Katie Rundio
Traverse City West HS

Second Place

Julia Labban
Rochester HS

Third Place

Zach Masan
Loy Norrix HS

Honorable Mention

Katie Johnson
Eisenhower HS

Lindsey Huff
Northwest HS

Murphy Jones
Adlai E. Stevenson HS

Cinematography

First Place

Lexi Morgan & Sam Slawson
Saline HS

Second Place

Hunter Staples & Jackson Jost
Saline HS

Third Place

Alana Purdy & Aspen Finnigan
Lake Orion HS

Honorable Mention

Sabrina Dennis & Chris Brower
Saline HS

Tyler Modock & Brandon Morrow
Lake Orion HS

Nicole Keeder & Greg Fredrickson
Northwest HS

News/Feature Video

First Place

Milena Spencer, Josiah Rogers & Michael Pappas
Lake Orion HS

Second Place

Wynton Kirkpatrick, Taylor Nunlee & Kyle Wagner
Saline HS

Third Place

Nathaniel Mack, Collin Williams & Connor Carlson
Saline HS

Honorable Mention

Ricky Fonseca, Luke Wilson & Zach Newhouse
Northwest HS

Kennedy Wait, Devyn Garner & Zack Wohlart
Northwest HS

Bryce Darrow, Justin Herman & Kevin Zielinski
Northwest HS

Best Newscast

First Place

LO-AM
Lake Orion HS

Second Place

SHS Today
Saline HS

Third Place

Hornet Nation
Saline HS

Yearbook Take-Home

First Place

Keira Coffey, Lyndsey Helsel & Olivia Furlow
Adlai E. Stevenson HS

Eye on the Prize Stevenson HS entry

Click to view full size

Second Place

Nicole Bartolovich & Abbey Ferguson
Northwest HS

Paving the Way Northwest HS entry

Click to view full size

Special Projects

First Place

Staff
Breaking the Cycle special edition
The Tower
Grosse Pointe South HS

Second Place

Jillian Cadieux & Brianna Gomez
You’re Beautiful Social Experiment
Uncaged
Stockbridge HS

Third Place

Matt Ballard, Michaela Burlingham, Shelby Paul & Keoshi Robinson
The Flash Flyer
Spitfire News
Portage Community HS

Honorable Mention

Staff
Very Inspiring People
The Sailors’ Log
Mona Shores HS

Staff
Senior magazine
Spitfire News
Portage Community HS

Athena Aquino
Kolor Run promo video
Echo
Grand Blanc HS